Operacija hernije – o zahvatu
Preponska kila (ingvinalna hernija) nastaje kada se dio crijeva ili masnog tkiva iz trbušne šupljine istisne kroz oslabljeni dio mišićne stijenke u preponskom području. To može uzrokovati izbočenje koje se vidi i osjeti pri stajanju, naprezanju ili kašljanju. Iako u početku može biti bezbolna, preponska kila često postupno izaziva nelagodu, a s vremenom može dovesti i do ozbiljnijih komplikacija.
Ukoliko se ne liječi, postoji rizik od uklještenja hernije, što znači da se sadržaj kile zaglavi i više se ne može vratiti u trbuh. To stanje može prekinuti dotok krvi u crijevo i zahtijeva hitnu kiruršku intervenciju. Budući da se preponska kila ne može povući sama od sebe i nije moguće konzervativno liječenje, operacija predstavlja jedino trajno rješenje.
Operacija hernije – pravi kandidati
Operacija preponske hernije preporučuje se pacijentima koji osjećaju nelagodu ili bol u području prepona, osobito tijekom fizičkog napora, dugotrajnog stajanja ili kašljanja. Kandidati su i osobe kod kojih je vidljivo ili opipljivo izbočenje, kao i oni koji su već imali simptome uklještenja poput iznenadne boli, mučnine ili povraćanja. U slučajevima kada kila ometa svakodnevne aktivnosti ili postoji rizik od komplikacija, pravodobna kirurška korekcija je najbolji izbor.
Operacija hernije – priprema za zahvat
Prije operacije, pacijent prolazi kroz standardnu medicinsku obradu s medicinskim osobljem kako bi se procijenilo zdravstveno stanje i precizno definirala kila. Uključuje se klinički pregled s ultrazvukom trbušne stijenke, laboratorijske pretrage krvi te EKG i pregled anesteziologa. Ovisno o nalazima, pacijent dobiva jasne upute o pripremi za zahvat, uključujući prehranu i uzimanje lijekova.
Operacija hernije – detalji zahvata
Operacija preponske hernije može se izvesti klasičnim ili laparoskopski vođenim pristupom.
Otvorena operacija podrazumijeva rez u području prepone kroz koji se oslobađa i vraća sadržaj kile u trbušnu šupljinu. Mišićna stijenka se potom ojačava, najčešće ugradnjom sintetske mrežice koja smanjuje rizik od ponovnog nastanka kile.
Vrsta zahvata odabire se u dogovoru s kirurgom, ovisno o veličini kile, simptomima, općem zdravstvenom stanju i prethodnim operacijama.
Oporavak nakon zahvata
Većina pacijenata otpušta se iz bolnice isti dan ili unutar 24 sata. Prvih nekoliko dana moguća je blaga nelagoda u području reza, osobito pri pokretima ili kašljanju. Povratak svakodnevnim aktivnostima moguć je unutar dva do šest tjedana, a precizno trajanje oporavka ovisi o vrsti operacije i individualnim karakteristikama pacijenta.
Pacijentima se savjetuje izbjegavanje dizanja tereta i napornih fizičkih aktivnosti najmanje četiri do šest tjedana. Poštivanje uputa liječnika značajno smanjuje rizik od komplikacija i osigurava uspješan oporavak.
Moguće mjere opreza
Kao i kod svakog kirurškog zahvata, i kod operacije preponske hernije moguća su manja postoperativna stanja poput privremene osjetljivosti, blage boli ili hematoma. Rizik od infekcije je nizak, ali moguć, i uspješno se kontrolira uz standardne mjere higijene i antibiotike po potrebi. U rijetkim slučajevima, osobito kod velikih kila ili nepoštivanja preporuka, može doći do recidiva.
Redovite kontrole nakon operacije, pridržavanje uputa o oporavku i postupni povratak aktivnostima ključni su za dugoročan uspjeh liječenja.