Radikalna prostatektomija – o zahvatu
Radikalna prostatektomija – Da Vinci je minimalno invazivna kirurška metoda kojom se uklanja cijela prostata zahvaćena rakom, zajedno sa sjemenim mjehurićima, a u nekim slučajevima i obližnjim limfnim čvorovima. Zahvat se provodi uz pomoć Da Vinci robotskog sustava, koji omogućuje iznimnu preciznost i minimalne rezove.
Ova metoda predstavlja zlatni standard u liječenju raka prostate, zahvaljujući većoj sigurnosti, manjoj invazivnosti i bržem oporavku pacijenta u usporedbi s klasičnim operacijama.
Radikalna prostatektomija – pravi kandidati
Kandidati za radikalnu prostatektomiju uz asistenciju robota Da Vinci su pacijenti kod kojih je dijagnosticiran rak prostate u lokaliziranom ili ograničenom stadiju. Odluku o operaciji donosi urolog specijalist na temelju:
- medicinske dokumentacije
- nalaza biopsije i PSA vrijednosti
- općeg zdravstvenog stanja pacijenta
- ciljeva liječenja i očekivanih rezultata
Radikalna prostatektomija – priprema
Prije operacije, pacijent prolazi detaljnu internističku i urološku obradu. Potrebno je:
- donijeti laboratorijske nalaze i medicinsku dokumentaciju
- provesti EKG i druge pretrage prema preporuci liječnika
- biti natašte određeni broj sati prije operacije
Naš tim pruža jasne upute za pripremu i odgovara na sva pitanja kako bi pacijent bio siguran i smiren.
Radikalna prostatektomija – detalji zahvata
Na dan operacije, naše će medicinsko osoblje pažljivo pripremiti pacijenta za zahvat. Brinut ćemo se o svim detaljima, tako da se pacijent može fokusirati na opuštanje i mentalnu pripremu. Prije operacije potrebno je postiti nekoliko sati – naše će medicinsko osoblje dati precizne upute o početku perioda bez hrane. S najvećom preciznošću, i najmanje mogućim komplikacijama, operaciju izvodi kirurg urolog uz pomoć robota Da Vinci.
Tijekom operacije radikalne prostatektomije je pacijent u općoj anesteziji izvode se manji rezovi na koži trbuha, ukupno pet: dva su duljine 5 mm, dva su duljine 10 mm, a jedan veći rez od otprilike 30 mm izrađuje se na kraju operacije za uklanjanje prostate. Rezovi su smješteni u donjem dijelu trbuha kako bi se minimalizirao rizik od komplikacija, a kroz njih se uvode operativni instrumenti promjera 5-10 mm za precizno izvođenje zahvata.
Oporavak nakon zahvata
Nakon operacije, pacijent ostaje u bolničkoj sobi dok učinak anestezije potpuno ne nestane. Dobivat će infuzije, lijekove protiv bolova i redovite preglede.
Naše osoblje će pacijentu pomoći da ustane iz kreveta i napravi prve korake. Važno je redovito disati i vježbati kako bi se ubrzao oporavak.
Već drugog dana nakon operacije pacijent će se moći samostalno ustati iz kreveta i kretati. Kretanje je važno zbog poticanja cirkulacije i bržeg oporavka, ali je bitno redovito odmarati tijekom dana.
Ako je operativna rana suha, dren će biti uklonjena, a urinarni kateter će ostati još neko vrijeme.
Pacijenti se obično oporave i mogu napustiti bolnicu između 4. i 6. dana. U nekim slučajevima, pacijenti se otpuštaju kući s postavljenim kateterom, a naše iskustvo pokazuje da to najčešće ne predstavlja problem. Ako je potrebno ukloniti kateter nakon bolničkog liječenja, pacijent može dogovoriti termin u IMC Priora, a alternativno ga može ukloniti i u drugoj ustanovi, ukoliko pacijent živi daleko od IMC Priora. Naši liječnici će dati detaljne upute o njezi rane i korištenju katetera.
Moguće mjere opreza
Robotski asistirani laparoskopski zahvati danas se mogu provoditi sigurno, s prihvatljivim ishodima u pogledu kontrole bolesti i funkcionalnog oporavka bolesnika, no iako su rijetke moguće su komplikacije povezane s infekcijom, inkontinencijom, te erektilnom disfunkcijom. Potrebno je imati na umu da za operaciju radikalne prostatektomije treba odabrati ustanovu i operatera s iskustvom.