Što je kolonoskopija?
Kolonoskopija je dijagnostički pregled koji omogućuje detaljan uvid u unutrašnjost debelog crijeva pomoću fleksibilnog instrumenta zvanog kolonoskop. U IMC Priora ova metoda omogućuje rano otkrivanje raka debelog crijeva, kao i dijagnostiku upalnih bolesti crijeva, poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa.
Rano otkrivanje bolesti putem kolonoskopije znatno povećava uspješnost liječenja.
Pravi kandidati za kolonoskopiju
Kolonoskopija se preporučuje ako imate simptome koji mogu ukazivati na problem s debelim crijevom, kao što su krv u stolici (bilo crvena ili tamna), promjene u navikama stolice, kao što su proljev ili zatvor koji traje duže vrijeme, sužen promjer stolice, osjećaj nepotpunog pražnjenja, uporni bolovi u trbuhu, nadutost ili grčevi, iznenadna mršavljenja ili umor bez objašnjenja. Također se koristi u praćenju pacijenata s ranije otkrivenim promjenama u rektumu, kao i kod osoba s pozitivnim nalazima testova na skriveno krvarenje u stolici.
Kolonoskopija je važna preventivna dijagnostička metoda koja može pomoći u ranom otkrivanju ozbiljnih bolesti poput raka debelog crijeva. Za većinu osoba bez simptoma i bez obiteljske povijesti raka debelog crijeva, preporučuje se započeti preventivne kolonoskopiju u dobi od 50 godina. Za osobe koje u obiteljskoj anamnezi imaju karcinom debelog crijeva, preventivni pregledi trebaju započeti i ranije, u dobi od 40 godina.
Priprema za kolonoskopiju
Bez adekvatne pripreme, nema kvalitetnog kolonoskopskog pregleda. Liječnik će vas uputiti da kroz nekoliko dana pratite posebnu dijetu, koja obično uključuje lako probavljivu hranu kao što su bjelanjci, kuhano meso (piletina, riba), bijeli kruh, kuhani krumpir, riža, povrće bez kore, tekućine poput juha, čaja, kave (bez mlijeka). Dan prije kolonoskopije potrebno je prijeći na potpuno tekuću dijetu. Preporučuju se juhe, bistre tekućine (nemasne juhe, voda, voćni sokovi bez pulpe, čaj, kava), ali nikako ne jedite čvrstu hranu.
Jedan od najvažnijih dijelova pripreme za kolonoskopiju je temeljito čišćenje crijeva, uz pomoć laksativa ili posebnih otopina koje će odrediti liječnik. Tijekom pripreme za kolonoskopiju, važno je piti puno tekućine (osim mlijeka i alkoholnih pića) kako bi se spriječila dehidracija. Na dan pregleda, nemojte jesti ili piti ništa, osim ako liječnik ne kaže drugačije.
Detalji kolonoskopije
Kolonoskopija se izvodi pomoću dugog, savitljivog instrumenta zvanog kolonoskop, koji se uvodi kroz anus kako bi se pregledala sluznica cijelog debelog crijeva. Tijekom pregleda pacijent leži na boku, a po potrebi se tijekom postupka mijenja položaj tijela radi bolje vidljivosti određenih dijelova crijeva.
Što nakon kolonoskopije?
Nakon kolonoskopije, kada je zahvat obavljen u općoj anesteziji, preporučuje se odmor tijekom ostatka dana. Potrebno je izbjegavati upravljanje vozilom i donošenje važnih odluka do potpunog razbistrenja. Uobičajene nuspojave mogu uključivati laganu nadutost, vjetrove ili grčeve, što je posljedica zraka koji se tijekom pregleda uvodi u crijeva, ti simptomi obično prolaze spontano unutar nekoliko sati. Kada se tijekom zahvata uklanjaju polipi ili uzimaju uzorci tkiva, može doći do blagog krvarenja. U slučaju obilnijeg krvarenja, jače boli u trbuhu, povišene temperature ili drugih neuobičajenih simptoma, potrebno je odmah kontaktirati liječnika.