Minimalno invazivno rješenje za benignu hiperplaziju prostate (BPH)
HoLEP – o zahvatu
HoLEP (Holmium Laser Enucleation of the Prostate) je napredna, minimalno invazivna kirurška metoda za liječenje benigne hiperplazije prostate (BPH). Koristi se holmijskim YAG laserom snage 150 W koji precizno uklanja višak tkiva prostate koje otežava protok urina. Za razliku od klasičnih operativnih metoda poput TUR-P-a i otvorene adenektomije, HoLEP omogućuje brži oporavak, manji gubitak krvi i kraći boravak u bolnici.
Zahvaljujući laserskoj tehnologiji, adenom prostate se enukleira bez rezova kroz kožu – sve se izvodi endoskopski, kroz mokraćnu cijev. Ova tehnika danas se smatra zlatnim standardom u liječenju BPH-a, osobito kod pacijenata s većim prostatskim volumenom.
HoLEP – pravi kandidati
HoLEP se preporučuje pacijentima koji imaju:
- značajno povećanu prostatu
- neučinkovitost prethodnih terapija (lijekovi ili TUR-P)
- simptome otežanog mokrenja, slabljenje mlaza, učestalo mokrenje noću, osjećaj nepotpunog pražnjenja
- povećani rizik od zadržavanja mokraće ili stvaranja kamenaca u mokraćnom mjehuru
Zahvaljujući mogućnosti potpune enukleacije, HoLEP je prikladan i za bolesnike koji uzimaju antikoagulantnu terapiju (uz prethodno prekidanje iste i zamjenu heparinom).
HoLEP – priprema
Prije nego što se preporuči HoLEP, pacijent će proći opći pregled. To omogućuje liječniku procjenu općeg zdravstvenog stanja pacijenta i njegove medicinske povijesti. Odluka o provedbi HoLEP-a ovisit će o simptomima pacijenta i ciljevima liječenja.
HoLEP – detalji zahvata
Trajanje zahvata ovisi o veličini prostate i u prosjeku iznosi 1-2 sata. Ovaj postupak osigurava izuzetno mali gubitak krvi u usporedbi sa konvencionalnim metodama: otvorenom adenektomijom i TUR-P. Na kraju operacije se enukleirani adenom privremeno deponiran u mokraćnom mjehuru pomoću tzv. Morcellatora usitni i kroz mokraćnu cijev odstrani.
Posebnost ove metode je lasersko razdvajanje adenoma od prostatične kapsule kao i privremeno deponiranje enukleiranog adenoma u mokraćni mjehur. Ukoliko bolesnik uzima sredstva protiv zgrušavanja krvi, potrebno je iste 48 sati prije operacije izostaviti i zamijeniti niskomolekularnim heparinom.
Oporavak nakon zahvata
HoLEP nema negativnog utjecaja na potenciju. Odstranjenjem tkiva vanjski sfinkter gubi potporu i kao posljedica može doći do prolaznih poteškoća u zadržavanju mokraće u vidu stresne i drang inkontinencije. Slabost sfinktera, odnosno faza prilagođavanja na novonastalu situaciju može kod nekih bolesnika trajati do 6 tjedana, kada simptomi u potpunosti nestaju.
Moguće mjere opreza
Djelotvornost ove metode je putem brojnih internacionalnih studija potvrđena a i od nacionalnih, europskih i američkih stručnih udruženja preporučena kao metoda izbora u liječenju BPH.